Na wyjątkową okazję

Nakrycia głowy mogą spełniać różne funkcje. To nie tylko czapki, które chronią nas przed chłodem, ale także nakrycia na specjalne okazje. Ich zadaniem jest podkreślenie naszego prestiżu czy sukcesu, jaki odnieśliśmy. Taki jest np. biret.

Podkreśl uroczystość chwili

Do tego rodzaju nakryć głowy zaliczany jest między innymi biret, który zdobi głowy absolwentów wyższych uczelni. Moment jego założenia to chwila bardzo uroczysta, którą młodzi ludzie zapamiętują na całe życie i często utrwalają na fotografiach. Birety mogą być jednak wykorzystywane w innych sytuacjach – nie tylko przez absolwentów podczas zakończenia szkoły, ale też przez tych, którzy naukę dopiero rozpoczynają. Moda na biret zapoczątkowana została w dwudziestoleciu międzywojennym. Wówczas był noszony na co dzień, a ubiorem na specjalne okazje stał się później. Birety, czapki absolwentów wykonywane są z aksamitu, a elementem dekoracyjnym jest kolorowy sznureczek. To nakrycie głowy ma także specyficzny kształt, który odróżnia go od wszelkich innych. Biretem studenckim możemy nazywać tylko nakrycie głowy, które ma ośmiokątny kształt.

Powrót tradycji

Moda na birety została porzucona na długie lata, ale za przykładem zachodnich uczelni, wraca ponownie do łask i coraz częściej zakładają je polscy studenci. Jednak, aby absolwent podczas odebrania dyplomu prezentował się nienagannie i jego strój podkreślał prestiż wydarzenia, musi być ubrany także w togę. Nazywana jest ona również suknią akademicką i jest znana od wielu wieków. Początkowo studenci ubierali się podobnie do księży, bo szkolnictwo wyższe było mocno związane z Kościołem, a wykładowcami na uczelniach byli duchowni. Noszenie wspomnianych ubiorów zapoczątkowały tak prestiżowe uczelnie jak Cambridge i Oxford, dlatego jest to tradycja, którą warto kultywować. Młodzi ludzie ubrani w takie same stroje, nie tylko doskonale się prezentują, ale dzięki temu mogą się poczuć jednością, a ich strój jest potwierdzeniem przynależności do pewnej grupy – studentów lub absolwentów. Decydując się na zakup biretów i tóg warto wybrać takie, które zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu prezentują się nienagannie i robią duże, niezapomniane wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *