Nowe ubrania a alergia

Kupujesz nowe rzeczy i bez wcześniejszego wyprania ich zakładasz je na siebie? Jeśli masz skórę podatną na alergie to możesz mieć problem… Wszystkiemu winna może być alergia kontaktowa, powodująca ból, zaczerwienie, drobne krostki, a niekiedy nawet katar czy szczypanie oczu.

Dlatego bardzo ważne jest, aby przed pierwszym założeniem nowego ubrania, najpierw go wyprać, ponieważ czasami barwniki nie wnikają w tkaninę, lecz tylko na nią osiadają. Wtedy nasza skóra jest bezpośrednio narażona na ich działanie, co może wywołać alergię. Zdarza się jednak, że wypranie nowej rzeczy nie wystarcza, a alergia ujawnia się dopiero po jakimś czasie, co utrudnia znalezienie jej przyczyny.

Uczulenie na odzież wywołują między innymi środki chemiczne, które używane są podczas jej produkcji. Silnie alergizujące okazują się być barwniki używane do farbowania tkanin ze sztucznych tworzyw. Naukowcy dowiedli, że najczęściej jesteśmy uczulone na barwnik niebieski oraz odcienie koloru czerwonego, pomarańczowego i żółtego. A najbezpieczniejsze dla naszego zdrowia są ubrania bawełniane, w jasnych, stonowanych kolorach oraz jedwab.

To może wywołać alergię!

Guma – zarówno ta znajdująca się w obuwiu, jak i w bieliźnie. Dlatego najlepiej żeby była ona jak najcieńsza.

Wełna – nie dość, że przyciąga roztocza, to jeszcze jej drapiące włókna sprzyjają powstawaniu zaczerwienienia i wysypki.

Nikiel – jego niewielka zawartość może znajdować się w guzikach spodni, biżuterii, a nawet w zapięciu biustonosza. Alergia na nikiel jest jedną z najczęściej występujących i może się uaktywnić dopiero po jakimś czasie. Wtedy należy uważać, aby bezpośrednio nie miał on kontaktu z ciałem.

Poliester – sztuczne tworzywo, które nie przepuszcza powietrza i często prowadzi do podrażnień skóry.

Formaldehyd – producenci używają go po to, aby ubrania się nie gniotły, nie kurczyły oraz żeby wraz z praniem nie traciły koloru. Niestety często jest on stosowany w nadmiarze, i jak wynika z badań podrażnia skórę, prowadzi do alergii, a nawet o czym ostrzegają eksperci do nowotworów.

Dlatego najbezpieczniej jest nosić ubrania w jasnych kolorach bądź farbowane w naturalnych barwnikach. I zawsze po zakupie nowej części garderoby pamiętajmy o tym, żeby ją wyprać, zanim włożymy ją na siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *