Pokonać pryszcze

Pryszcze to zmora wielu osób. Szczególnie dotyczy on młodzieży, która boryka się z trądzikiem młodzieńczym. Zdarza się jednak też tak, że nieestetyczna grudka pojawia się u osób dojrzałych. Wtedy zdecydowana większość postanawia się jej pozbyć poprzez wyciśnięcie. A to jest najgorszy z możliwych wariantów, bo może doprowadzić do problemów nie tylko skórnych, ale i zdrowotnych.

Od dawna wiadomo, że pryszczy nie powinno się samodzielnie usuwać, bo mogą pojawić się po nich blizny, a rozprzestrzenione bakterie wywołają kolejne krosty. Jednym słowem z pewnością takie działania nie wpłyną korzystnie na naszą urodę. Dodatkowo takie zachowanie jest prostym krokiem do powstania stanu zapalnego. W konsekwencji pryszcze staną się większe, zaczerwienione i będą utrzymywały się na skórze znacznie dłużej. Może się też stać tak, że poprzez nieumiejętne wyciskanie, ropa dostanie się do środka i trafi do krwiobiegu, co jest już bardzo niebezpieczne.

Co sprzyja powstawaniu pryszczy?

  • niezdrowa dieta, w tym kawa, papierosy, alkohol
  • ciągły stres i napięcie
  • zażywanie leków hormonalnych
  • mycie twarzy wodą z kranu
  • nieskuteczny demakijaż, przez co resztki kosmetyków zatykają pory
  • wyciskanie!

Jak pozbyć się pryszcza?

Jeśli ktoś ma częste problemy z pryszczami powinien wybrać się na wizytę do dermatologa. Natomiast kiedy wyskakują one sporadycznie należy poczekać aż same znikną i pod żadnym pozorem ich nie wyciskać. Ewentualnie można je zakamuflować odpowiednim podkładem. Gdy jednak zdarzy się tak, że mamy ważną uroczystość i nie możemy sobie pozwolić na wypryski, wtedy należy udać się do kosmetyczki, która w fachowy sposób się ich pozbędzie, bez narażania na zakażenie. Z kolei systematyczne zabiegi mogą zapobiec pojawianiu się pryszczy w przyszłości.

Jak zapobiegać pryszczom?

Warto zwrócić uwagę na dokładne mycie cery i przemywanie jej tonikiem. Aby zahamować wydzielenie łoju, można stosować kremy z witaminą A. Raz w tygodniu zalecane są delikatne peelingi, pozbawione drobinek, które nie podrażniają naskórka. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie skóry, w tym celu powinno się pić dużą ilość wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *