Szpital Miejski w Rzeszowie dostał od prezydenta Ferenca urządzenie angio OCT, służące do kompleksowego i bardzo dokładnego badania dna oka.

Ultranowoczesne urządzenie angio OCT kosztujące rynkowo ok. 450 tys. zł zastąpiło starszy, nieco już wysłużony, a przede wszystkim wolniejszy sprzęt, jakim dotąd dysponował odział okulistyki. – To najnowsza generacja OCT, czyli tomografii optycznej koherentnej, jakiej dotąd w regionie nie było. Ma najwyższe parametry na świecie, to znaczy najlepszą rozdzielczość, możliwość uwidaczniania naczyń krwionośnych – mówi dr n.med Antoni Bąk, ordynator oddziału okulistyki Szpitala Miejskiego w Rzeszowie. – Dzięki temu możemy widzieć naczynia patologiczne, a widząc coś łatwiej nam po prostu z tym walczyć – uśmiecha się lekarz.

Angio OCT skanuje niemal błyskawicznie. To znaczy, że badanie odbywa się dosłownie pomiędzy jednym a drugim mrugnięciem oka pacjenta! Dodatkowo urządzenie ma funkcję kierowaniem głosem, to znaczy instruuje pacjenta, kiedy może swobodnie mrugać a kiedy ma patrzeć w określony punkt. To odciąża personel, który dziennie obsługuje ok. 30 takich badań. Urządzenie wykonuje zdjęcie wirtualne, powstałe w wyniku skanowania dna oka kilkoma laserami. Dokładniej pacjenta zbadać się już nie da. Spektrum zastosowania angio OCT jest bardzo szerokie. Pozwala na diagnostykę całej siatkówki, jaskry, badając m.in. grubość rogówki.

– Urządzenie zakupił prezydent miasta. Bardzo cieszy nas, że okazuje ogromne zrozumienie potrzeb, jakie ma nasz szpital – mówi Grzegorz Materna, dyrektor szpitala. – Cieszymy również dlatego, że urządzenie to produkt polski – zaznacza.

Jak zdradza ordynator Bąk, jego oddział czeka na kolejny sprzęt, dzięki któremu pacjenci nie będą musieli jeździć np. do Katowic.

/źródło: nowiny24.pl/