Witamina C suplement diety dla każdego

Kwas askorbinowy nazywany potocznie witaminą C jest niezwykle ważnym składnikiem naszej diety. Z uwagi na to, że organizm człowieka nie jest w stanie wytwarzać go samodzielnie, zmuszeni jesteśmy dostarczać go z pożywieniem bądź pod postacią suplementów.

Już od pokoleń ludzie zdają sobie sprawę z tego jak zdrowa jest witamina C. Wpływa ona na zapewnienie prawidłowego stanu tkanki łącznej, ułatwia proces gojenia się ran, stabilizuje psychikę, a także zwalcza bakterie wywołujące próchnicę przez co wzmacnia zęby i dziąsła. Kwas askorbinowy jest również silnym antyoksydantem, który pomaga spowolnić starzenie się komórek. A tylko niektóre z jego właściwości!

Jak przyjmować witaminę C?

Kluczem do sukcesu jest zbilansowana dieta bogata w kwas askorbinowy. Produktami, w których go znajdziesz, są między innymi: dzika róża, cytrusy takie jak cytryna, pomarańcza, grejpfrut, mandarynka, pomidory, truskawki, kiwi, papaja, jarmuż, papryka, brokuły czy brukselka. By uzupełnić ilość kwasu askorbinowego, warto przyjmować witamina C suplement diety pod postacią kapsułek bądź roztworów do picia. Niedobór ten może bowiem prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych takich, jak: osłabienie naczyń krwionośnych, obrzęk i bóle stawów, nieprawidłowe zrastanie się kości po złamaniach, spadek odporności organizmu oraz suchość, a co za tym idzie- szybsze starzenie się skóry.

Ile witaminy C przyjmować?

Zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy C jest szkodliwy. Dlatego ważne jest, by przyjmować witamina C suplement diety w rozsądnych i zalecanych ilościach. Przyjmuje się, że odpowiednią ilością witamina C suplement diety dla osób dorosłych jest 1 mg na każdy kilogram masy ciała. U dzieci ilość ta jest dwa razy większa i wynosi 2 mg na kilogram masy ciała.

Uważaj z ilością!

Jeśli przyjmujesz witamina C suplement diety, pamiętaj, by nie przekraczać zalecanych norm oraz stosuj się do zaleceń. O przedawkowanie nie jest bowiem trudno. Gdy zauważysz u siebie: nudności, wymioty, biegunkę czy inne dolegliwości żołądkowe koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Może być to bowiem sygnał od Twojego organizmu, że witamina C suplement diety dostarczana jest w zbyt dużych ilościach i należy zrewidować dawki, które są przyjmowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *