„Jak fundusze unijne pobudzają przedsiębiorczość?” – to tytuł debaty, która już we wtorek 7 listopada odbędzie się w siedzibie Nowin.

W ostatnich latach do woj. podkarpackiego spłynęły miliardy euro w ramach unijnych dotacji. Jak te pieniądze zmieniły nasz region widać niemal gołym okiem. Jadąc przez Podkarpacie nie sposób nie natknąć się na tablice, informujące o tym, że dana droga, most, szkoła lub uczelnia została sfinansowana ze środków unijnych. Ważne zmiany zaszły też w sferze społecznej, bo wśród projektów, które zostały zrealizowane dzięki unijnemu wsparciu są np. te dotyczące pomocy m.in. osobom wykluczonym społecznie lub chcącym podnosić swoje kwalifikacje.

Unijne pieniądze w istotny sposób zmieniły także podkarpacką przedsiębiorczość, powodując niesamowite przyspieszenie rozwoju naszych firm, a w konsekwencji również rozwoju województwa. Nie bez powodu mówi się, że lokomotywą napędzającą rozwój regionu są właśnie przedsiębiorstwa, a swoistym paliwem pozwalającym im pokonywać dystans z jeszcze większą prędkością unijne dotacje.

Właśnie te kwestie poruszą prelegenci, którzy wezmą udział w naszej debacie. Wśród zaproszonych gości nie zabraknie przedstawicieli instytucji zarządzających środkami unijnymi, w tym Komisji Europejskiej, podmiotów odpowiedzialnych za kształtowanie rynku pracy, udzielających firmom wsparcia doradczego i finansowego oraz samych przedsiębiorców, którzy opowiedzą o tym, jak w praktyce wyglądało pozyskiwanie środków unijnych i jak ogromną szansę dzięki nim otrzymali.

W debacie wezmą udział:

  • ekonomista Tomasz Gibas z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce,
  • Wojciech Magnowski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie,
  • Grażyna Żuchowska, z-ca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie,
  • Krzysztof Staszewski, prezes Podkarpackiego Funduszu Rozwoju
  • Iwona Madera-Łuczka, właścicielka firmy Natina.

Debatę poprowadzi Anna Janik, dziennikarka Nowin.

Tematycznie debata skupi się wokół kilku wątków. Po pierwsze razem z naszymi ekspertami podsumujemy efekty wsparcia przedsiębiorców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jak te pieniądze, włącznie z poprzednim unijnym rozdaniem, zmieniły lokalny rynek pracy oraz specyfikę samych firm. Przyjrzymy się zwłaszcza firmom działającym w ramach tzw. inteligentnych specjalizacji woj. podkarpackiego, sprawdzimy jakie innowacje wprowadzają do swoich biznesów ich szefowie dzięki unijnym pieniądzom oraz jak zwiększają zatrudnienie.

Sporo miejsca poświęcimy także kondycji mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w regionie oraz stosunkowo mało znanym narzędziom ich wsparcia, czyli pożyczkom i poręczeniom dla przedsiębiorców. Przyjrzymy się także sytuacji gospodarczej w Europie, Polsce i regionie, zwłaszcza w kontekście tzw. planu Junckera dla Europy. Przedstawimy jego główne założenia i odpowiemy na pytanie, w jaki sposób jego możliwości będzie mogło wykorzystać Podkarpacie.

Wśród poruszanych tematów nie zabraknie kwestii związanych z gospodarczymi rekomendacjami Komisji dla Polski oraz budżetem unijnym po 2020 r. Bo zagadnienia finansowania po 2020 r. to obecnie jeden z najbardziej interesujących przedsiębiorców tematów. Czy bez tak silnego jak dotąd unijnego wsparcia nasze firmy będą w stanie nie tylko utrzymać, ale i zwiększać dynamikę wzrostu i sprzedaży? Czy wytrzymają konkurencje krajową i zagraniczną? To właśnie na te pytania będziemy się starali znaleźć odpowiedzi. Nasze spotkanie będzie więc znakomitą okazją do wymiany poglądów i spostrzeżeń o całościowej unijnej polityce wobec przedsiębiorców.

/źródło: nowiny24.pl/