Chcesz zobaczyć siebie w tysiącu odbić albo wyprodukować prąd siłą własnych mięśni, by zasilić żarówki w rowerze? Ciekawi cię, jak wygląda głowa czy serce od środka? Przyjdź do Centrum Nauki i Zabawy Eugeniusz w Rzeszowie.

Do Rzeszowa zawita dwumiesięczna, mobilna wystawa, która ma przybliżyć dzieciom fascynujący świat nauki i przyrody. Otwarta zostanie 20 listopada w Millenium Hall (poziom +1; dawny lokal księgarni Matras).

Do dyspozycji zwiedzających będzie 7 stref tematycznych: iluzji, anatomii, zmysłów, fizyki i eko-domu.

– W strefie iluzji dzieci doświadczą, jak często nasz mózg ulega złudzeniom optycznym, a także nauczą się pisać jak Leonardo da Vinci – przybliża Barbara Władyka, event manager. – W strefie anatomii odkryją, z czego składają się poszczególne narządy, jak płuca, nerka czy mózg, a także ułożą wielkie puzzle rentgenowskie. W strefie Zmysłów zobaczą, czy nasz słuch, wzrok, dotyk i węch na pewno działają niezawodnie, a w strefie fizyki przejdą labirynt elektryczny i uruchomią wielką kołyskę Newtona.

Z kolei w eko-domu imitującym prawdziwą kuchnię, łazienkę, salon i biuro będzie można sprawdzić, czy nasze codzienne wybory są w zgodzie z naturą.

– Nawet dorośli będą zaskoczeni niektórymi informacjami – dodaje. – Będzie można także zagrać w 12-metrową grę planszową o ekologii. Na wystawie nie zabraknie także edukacyjnych zabaw dla najmłodszych w strefie zabaw naukowych i strefie sensoryki. Znajduje się tu m.in. wielki Kulodrom, w którym dzieci ułożą wieloelementowy tor dla kulki czy panel sensoryczny, w którym maluszki będą mogły poznać różne materiały, pobawić się w zamykanie i otwieranie różnych elementów, a także przekażą sobie sekretną wiadomość na odległość. Najmłodsi będą się mogli wcielić w rolę poszukiwacza skarbów i jednocześnie poznać siłę magnetyzmu, a także odnaleźć…przysłowiową igłę w stogu siana.

Do tej pory Eugeniusz odwiedził trzy miasta i cieszył się wielkim zainteresowaniem wśród rodzin z dziećmi, a także tysięcy przedszkolaków i uczniów.

Zwiedzających dodatkowo ucieszy Eugeniusz, czyli zielony bohater wystawy. W trakcie wystawy planowane są różne konkursy ogłaszane na facebooku (www.facebook.com/EugeniuszCentrumNauki).

Wystawa otwarta jest dla osób indywidualnych przez cały tydzień, natomiast grupy zorganizowane proszone są o kontakt z organizatorem w celu rezerwacji terminu zwiedzania.
Wstęp na wystawę jest płatny.
Dorośli płacą 18 zł, dzieci – 16.
W przypadku grup zorganizowanych (powyżej 10 osób) wstęp kosztuje 14 zł od osoby.
Czas zwiedzania: ok. 1 godziny (do max 1,5 godz.).

/źródło: rzeszow.naszemiasto.pl/