Niechciane blizny, czyli dwa słowa o rozstępach

Rozstępy to mało estetyczne blizny, z którymi jak już się pojawią staramy się za wszelką cenę walczyć, aby stały się jak najmniej widoczne. Ich wystąpienie spowodowane jest niewłaściwą pracą białek, które odpowiadają za elastyczność i sprężystość skóry. W momencie kiedy elastyna i kolagen nie spełniają swoich zadań, włókna kolagenowe stają się kruche, nie rozciągają się i prowadzą do rozstępów. Te zmiany skórne dotyczą około 80% kobiet i są ich częstym kompleksem.

Przyczyn powstawania rozstępów jest kilka. Bardzo często pojawiają się już u nastolatek, w okresie dojrzewania, kiedy zaczynają one gwałtownie rosnąć. Bywa również, że dotykają osoby, które w krótkim czasie dużo przybierają na wadze lub też tracą. Kolejnymi czynnikami są zaburzenia hormonalne, dieta uboga w krzem i cynk oraz ciąża. U niektórych za rozstępy na udach, pośladkach, brzuchu oraz piersiach odpowiadają uwarunkowania genetyczne.

Sposoby na rozstępy

W początkowej fazie na skórze pojawiają się czerwone lub różowych kreseczki, które należy nawilżać i natłuszczać, ponieważ są stosunkowo łatwe do usunięcia. Skutecznym sposobem w walce z nimi jest przyjmowanie witaminy C oraz smarowanie się kremem na rozstępy. Natomiast kiedy wraz z upływem czasu przybiorą one formę bladych blizn, domowe sposoby już raczej nie pomogą. Wtedy w celu poprawienia wyglądu skóry trzeba wybrać się do specjalisty, na przykład na zabiegi laserowe. Zazwyczaj, aby widoczna była poprawa potrzebnych jest od 3 do 6 sesji. Z kolei bezpiecznym i niemal bezbolesnym zabiegiem jest mikrodermabrazja, która polega na ścieraniu warstw naskórka. Przy czym należy pamiętać, że żaden zabieg nie wygładzi skóry całkowicie, a jedynie spłyci blizny i sprawi, że będą one mniej widoczne.

Zapobieganie rozstępom

Oprócz nawilżania istnieje jeszcze kilka sposobów na to, żeby zapobiec pojawieniu się rozstępów. Na pewno należą do nich peelingi wykonywane raz w tygodniu, masaże oraz polewanie się naprzemiennie ciepłą i zimną wodą. Trzeba też pamiętać o tym, żeby nie doprowadzać do gwałtownych wahań wagi oraz dbać o kondycję swojego ciała. Wszystko to sprawi, że krew będzie szybciej krążyć w naszych żyłach, a skóra stanie się jędrna i bardziej elastyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *