Czas w którym przychodzi zmagać się z chorobą nowotworową jest niewątpliwie jednym z najtrudniejszych momentów w życiu. Często zapominamy wtedy o tak błahych sprawach jak pielęgnacja skóry. A to błąd, bo podczas chemii wymaga ona szczególnej pielęgnacji i jeśli będziemy się o nią odpowiednio troszczyć, to kiedy już pokonamy chorobę i będziemy w pełni zdrowi, skóra szybciej odzyska dawny wygląd.
Najczęstsze niepożądane skutki leczenia:
- pojawienie się wyprysków i problemów z cerą
- przesuszona i zaczerwieniona skóra, która swędzi i się łuszczy
- kruche i łamliwe paznokcie
- zwiększona skłonność do oparzeń słonecznych
- wypadanie włosów, rzęs oraz brwi
Jak pielęgnować podrażnioną skórę?
Chemioterapia mocno wysusza skórę, dlatego podstawą jest wcieranie kremów nawilżających. W tym czasie skóra jest bardzo wrażliwa, w związku z tym należy stosować kosmetyki delikatne, hipoalergiczne, które w swoim składzie nie zawierają barwników i substancji zapachowych. Nie powinno się też używać perfum i dezodorantów oraz wszelkiego rodzaju peelingów z drobinkami. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych podrażnień. Przy codziennym dbaniu o higienę zalecany jest letni prysznic, który nie przekracza pięciu minut. Dotychczasowy żel dobrze jest zastąpić mydłem dla dzieci, które jest delikatniejsze i nie zawiera substancji drażniących. Zaraz po kąpieli powinno się nawilżyć skórę nakładając na nią balsam lub olejek. Obecnie na rynku dostępny jest szereg specjalnych kosmetyków przeznaczonych dla osób, które są w trakcie chemioterapii lub radioterapii.
W trosce o skórę głowy
Przed chemią najlepiej podciąć włosy, a zamiast grzebienia zacząć używać miękkiej szczotki, która nie podrażni skóry. Wszelkie koloryzacje, prostowanie włosów, czy poddawanie ich innym działaniom czynników chemicznych jest zdecydowanie odradzane, ponieważ dodatkowo osłabia to cebulki włosów. Do mycia głowy zalecane są łagodne szampony. Przy czym skóra głowy w trakcie terapii ulega takiemu samemu przesuszeniu jak reszta ciała, stąd należy pamiętać o jej odpowiednim nawilżaniu.