Samego przebiegu ceremonii nie da się przesądzić, gdyż są to śluby na tyle indywidualistyczny, że to Młoda Para decyduje o wyglądzie i przebiegu ich ceremonii. Ślub humanistyczny jest formalnością, którą można maksymalnie spersonalizować ze wszystkimi możliwościami zawarcia małżeństwa.
Ceremonia różniła się przede wszystkim tym, że była szyta na miarę Młodej Pary. Nie musi przebiegać według z góry ustalonego harmonogramu. Przykładem są śluby małżeńskie. W przypadku ceremonii humanistycznej może być ona spersonalizowana i napisana np. przez parę młodą.
W planowaniu ceremonii wśród elementów niespotykanych na standardowym weselu znajduje się między innymi przemówienie, najczęściej wspomnienie historii miłosnej nowożeńców, przeczytanie ich ulubionego tekstu, czy wykonanie piosenki w ich pobliżu. Jednak bardziej niż cokolwiek innego młoda para przysięga sobie, że da sobie to, co najważniejsze w ich miłości i związku.
Dla kogo jest ślub humanistyczny?
Ślub humanistyczny jest symboliczną formą małżeństwa niereligijnego. Stanowi alternatywę dla ślubów kościelnych i cywilnych. Dla niewierzących to świetne rozwiązanie. Na śluby humanistyczne często decydują się osoby różnych narodowości, dla których ślub cywilny lub wyznaniowy jest procesem trudnym lub wręcz niemożliwym.
Ślub humanistyczny, jak sama nazwa wskazuje, jest zorientowany na ludzi. Dokładniej, młodą parę. To, jak będzie wyglądać wesele, zależy wyłącznie od młodej pary – ich zainteresowań, hobby i potrzeb. Tak więc ceremonie mogą być oficjalne lub bardziej humorystyczne, skromne lub huczne, odbywające się w pałacach lub w przydomowych ogrodach.
Śluby humanistyczne to propozycja dla tych, którzy nie zadowalają się ślubem cywilnym i chcą nadać swojej ceremonii nieco bardziej osobistego charakteru. Czy warto zdecydować się na ten rodzaj uroczystości? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji pary. Jeżeli komuś zależy na samej ceremonii i symbolice i nie chce rzeczywiście brać ślubu cywilnego, może jak najbardziej zdecydować się na ślub humanistyczny.