Lniane worki na warzywa to sposób na stworzenie optymalnych warunków na przechowywanie jarzyn okopowych, cebuli, czosnku. Dzięki unikalnym właściwościom lnu jest to skuteczne remedium na przeciwdziałanie rozwojowi pleśni oraz sposób na walkę z nadmiarem plastiku w naszym otoczeniu. Jak dbać o lniane worki na warzywa?
Jakie właściwości mają lniane worki na warzywa?
Lniane worki na warzywa i owoce cechuje duża wytrzymałość na zniszczenie. Dzięki temu, że są one wielokrotnego użytku, są idealnym zamiennikiem plastikowych opakowań. W przeciwieństwie do nich, lniane worki na warzywa zapewniają swobodną wentylację przechowywanym weń produktom żywnościowym. Len ma właściwości antybakteryjne, jest bezpieczny dla alergików, idealnie pochłania nadmiar wilgoci. W porównaniu z workami z bawełny są one nawet dwukrotnie mocniejsze.
Jak czyścić lniane worki na warzywa?
Bez względu na fakt, czy lniane worki na warzywa będziemy używać do przechowywania jarzyn, czy ziół wymagają one okresowego odświeżania. Dużą zaletą wspomnianych produktów jest możliwość ich prania, bez utraty właściwości materiału. Dzięki temu nawet wielokrotnie prane nadal będą chronić warzywa przed zwiędnięciem, pleśnią, utratą jędrności.
Przystępując do czyszczenia lnianych worków na warzywa, należy pamiętać o tym, by nie potraktować ich zbyt wysoką temperaturą. Len może być prany w dłoniach, ewentualnie w pralce, w programie dla delikatnych tkanin w temperaturze ok. 40 stopni, a tylko raz na jakiś czas w wyższej temperaturze celem pozbycia się zeń bakterii. Do samego czyszczenia należy używać delikatnych środków piorących, pamiętając, że len nie lubi nadmiernego wirowania, ani suszenia w suszarce bębnowej. Najlepiej suszyć jest je na płasko, a w przypadku chęci pozostawienia go do utraty wilgoci na świeżym powietrzu unikać należy wystawiania lnianych worków na warzywa na bezpośrednie działanie słońca. Chcąc przeprasować len, warto czynność tę wykonywać na lekko wilgotnym materiale.