Wygodne buty na co dzień – jak dokonać odpowiedniego wyboru?

Nasze stopy służą nam przez całe życie. Każdego dnia dzięki nim pokonujemy kilka, a nawet kilkanaście tysięcy kroków. Dbamy o odpowiednią higienę stóp, a także kwestie zdrowotne. Dlaczego więc kupujemy pierwsze lepsze obuwie, które ma niekorzystny wpływ na kondycję naszych stóp? 

Wybór odpowiedniej pary butów, która nie będzie sprawiać nam dyskomfortu, nie jest łatwym zadaniem. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które będą miały wpływ na to czy wybrane przez nas buty będą wygodne, trwałe i przede wszystkim dopasowane do naszych potrzeb. Na co więc zwrócić uwagę podczas zakupu butów? 

Po pierwsze: model butów 

Zanim wyruszysz na poszukiwania wymarzonych butów, musisz odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, które pozwolą Ci upewnić się, że zakupione przez Ciebie obuwie, jest dopasowane do Twoich potrzeb. Pierwsze pytanie dotyczy tego, jakich butów potrzebujesz. Czy mają to być buty sportowe, czy może eleganckie z delikatnym obcasem np. wasak buty? W zależności od tego czy szukasz butów na specjalną okazję, czy po prostu butów do chodzenia na co dzień, będziesz mógł zawęzić krąg swoich poszukiwań. 

Po drugie: odpowiedni materiał 

Jeśli wiesz już, jakich mniej więcej butów szukasz, czas pomyśleć o materiale, z którego zostały wykonane. Najpopularniejsze są buty skórzane takie jak wasak buty, głównie ze względu na ich trwałość i odporność na uszkodzenia czy zadrapania, które mogą pojawić się na powierzchni nosków. Dodatkowo, buty wykonane ze skóry naturalnej są wygodne, ponieważ skóra dopasowuje się do budowy naszych stóp. Dzięki temu buty skórzane są odpowiednie dla osób, które cierpią z powodu problemów takich jak haluksy, ostrogi czy bolesność stawów. Wasak buty to również rozwiązanie dla osób, które borykają się z potliwością stóp, ponieważ skóra naturalna jest materiałem oddychającym. 

Po trzecie: prawidłowo dobrany rozmiar 

Obecnie na rynku możemy znaleźć obuwie produkowane przez wiele różnych przedsiębiorstw obuwniczych. W związku z czym, poszczególne rozmiary butów mogą różnić się między sobą o kilka milimetrów. Buty nie powinny być ani za duże, ani za małe, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się z komfortowego korzystania z nich.